Skip to content

Power Stage förändring för WRC 2

Mads OSTBERG Torstein ERIKSEN har hittils plockat flest PW stage poäng under 2021 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool //

FIA förändrar Power Stage poängen för WRC 2 på grund av TV sändningarna

Systemet med bonuspoäng på power stage sträckan för WRC 2 klassen förändras inför nästa år. Från och med 2022 kommer de tre snabbaste förarna att få poäng på en skala 3,2,1. . Det beror på att förare som valts ut för tv livesändning från Power Stage sträckan inte är på lika villkor för de som som startar utanför sändningen och senare i startfältet. Man anser att den nuvarande poängskalan 5-1 poäng skapar för stora skillnader för den som kämpar om totalledning i WRC2 och att man inte konkurrerar under samma förhållanden.

Östberg har plockat flest PW poäng under 23 totalt, Andreas Mikkelsen som är klar segrare i WRC 2 2021 har 23 PW poäng . Trea öe Bulacia med 21 poäng. Mads Östberg som inte kommer att köra om WRC2 poäng i Rally Monza sista deltävlingen i WRC , då han startat sina 7 starter i klassen. Trots att han är klar WRC 2 champion kommer Andreas Mikkelsen att starta i Monza och har därmed chansen att pocka PW stage poäng.

Dela

Läs mer

Starkt startfält WRC2:s första asfaltsrally
WRC2 klassen växer sig allt starkare deltävling efter deltävling i...
VM ledaren Sebastien Ogier i Rally Croatia
Sebastien Ogier som inför årets säsong skulle vara deltidsförare för...
USA närmar sig plats i WRC kalendern
Det har under lång tid förekommit diskussioner om att få...
Han tog seger nr 48 och pallplats 100 i helgen
46 årige kartläsaren Jonas Andersson tog sin 48:e seger och...
Oliver utökar sin VM ledning
Oliver Solberg tog tredje plats i helgens Rally Mexico efter...
Ogier slog landsmannen Loebs rekord
Seabstien Ogier lade ytterligare ett rekord till sin redan imponerande...

Nyhetsbrev

Prenumerera på rallynyheter