
Photographer: Dufour Fabien Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH
I torsdags meddelade Hyundai att man kommer fortsätta även 2026, som fabriksteam i WRC . Detta efter spekulationer att man skulle satsa fullt ut på WEC i stället. Men efter flera månaders väntan kom beslutet.
Inför årets säsong så har man kontrakt med teamets tre förare Thierry Neuville, Ott Tänak och Adrien Fourmaux till årets säsong avslutas. Neuville har option på nytt kontrakt. Medan Ott o Adrien i nuläget är utan kontrakt för nästa år.
Under årets säsong så har Estländaren Ott Tänak, varit den bästa i teamet fyra andra platser och en seger, Har även flest sträcksegrar av de tre inför helgens Finska Rally 43 stycken, Adrien Fourmaux har två tredjeplatser och 15 sträcksegrar, Tre mer än Thierry Neuville som har 11 SS segrar och två tredjeplatser.

Hyundais tillförordnad teamchef, vill inte svara på hur teamchef kommer se ut nästa år. svaret:
” Av policyskäl kommenterar vi inte vår line up för 2026”
Kommer Thierry Neuville att finnas kvar i teamet 2026:
kom ett undvikande svar: ”ingen kommentar”