
// Jaanus Ree / Red Bull Content Pool //
Oliver Solberg/Elliot Edmondsson kontrollerade Acropolisrallyt reda från inledande superspecialen på torsdags kvällen . Utan några problem med sin Toyota GR Yaris, och en av de få som klarat det tuffa underlaget utan att få punktering. 11 sträcksegrar av 17 möjliga är imponerande.
En nöjd Oliver kommenterande segern efter målgång.
”Det är en otrolig känsla. En helt perfekt helg. Jag är lättad. Jag har aldrig kört Acropolis ordentligt tidigare. Bilen var fantastisk och jag måste tacka teamet. De senaste rallytävlingarna har varit fantastiska. Elliot gjorde ett fantastiskt jobb som alltid. Det är en fantastisk känsla.”
Med segern går Solberg upp i WRC 2 mästerskapet ledning. Fyra körda och tre segrar gör att han går upp i ledning med 3 poäng före Yohan Rossel som kört fem av sju möjliga i mästerskapet. I nästa deltävling Rally Estonia är Solberg nominerad för poäng, medan Rossel avstår rallyt.
Topp tre WRC 2
Oliver Solberg/Elliot Edmondson Toyota GR Yaris 4,22,54,8
Gus Greensmith/Jonas Andersson Skoda Fabia RS +53,8
Yohan Rossel/Arnaud Dunand Citroen C3 +1,09,0