Skip to content

Oliver Solberg i WRC sits igen

Oliver Solberg Rally Arctic Finland 2021 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool //

Efter Hyundai WRC succen i Arctic rally Finland , Är det dags igen för Oliver Solberg och Aaron Johnston.

Det har varit ganska tyst kring Oliver Solberg ett tag och Oliver med kartläsaren Aaron Johnston har inte gjort någon start i VM sedan Finska Rallyt i Februari. En start som var allra första i WRC som fabriksförare för Hyundai teamet. Det blev en succé som slutade med en sjundeplats totalt efter ett par imponerande sträcktider. Men nu är det dags igen för Oliver, det börjar i Rally Portugal med start i WRC 2 för Hyundai N teamet. Bara en och en halv vecka är det dags för att ta plats i WRC klassen för Solberg och Johnston som tillsammans med Thierry Neuville, Ott Tänak och Dani Sordo att äntra grusvägarna på ön Sardinien .
Solberg som körde rallyt i fjol i WRC3 klassen för SKODA Motorsport och började med en sträckseger redan på första sträckan , men efter problem och en bruten etapp slutade paret på en sjätte plats .
-”Jag trivdes bra på Sardinien ifjol, vägarna passade mig bra. Ett misstag förstörde för en topplacering då, men jag lärde mig mycket och erfarenheten tar jag med mig när vi åker dit igen,” säger 19 åriga Solberg.

Rally Sardinien körs 3-6 Juni

Dela

Läs mer

European Rally Trophy i nytt format
FIA European Rally Trophy (ERT) har omstrukturerats inför 2023 med...
VM ledaren i Croatien
Oliver Solberg som efter 1 seger (Svenska Rallyt) och en...
Starkt startfält WRC2:s första asfaltsrally
WRC2 klassen växer sig allt starkare deltävling efter deltävling i...
VM ledaren Sebastien Ogier i Rally Croatia
Sebastien Ogier som inför årets säsong skulle vara deltidsförare för...
USA närmar sig plats i WRC kalendern
Det har under lång tid förekommit diskussioner om att få...
Han tog seger nr 48 och pallplats 100 i helgen
46 årige kartläsaren Jonas Andersson tog sin 48:e seger och...

Nyhetsbrev

Prenumerera på rallynyheter